Окупанти влаштовують справжнє майнове свавілля в тимчасово захопленому Маріуполі

Місцевих жителів масово не пускають назад до рідного міста, якщо на них оформлена нерухомість. Про це в ефірі Громадського радіо повідомив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.

За його словами, росіяни продовжують захоплення житла українців, масово заселяючи його своїми співвітчизниками — зокрема, силовиками, «ветеранами СВО» і колишніми «вагнерівцями».

Читайте також: Росіяни знімають «героїчне кіно» в руїнах Маріуполя: перетворюють трагедію на пропаганду

«Ми фіксуємо спад у процесі заселення чужого житла, але це не тому, що хтось з росіян передумав або відчув совість. Просто з 1 квітня завершилась їхня пільгова іпотечна програма для окупованих територій. У росіян банально не вистачає грошей, щоб і надалі активно викуповувати квартири. Якщо цю програму відновлять — ми побачимо новий вибух захоплень», — зазначив Андрющенко.

Попри це, росіяни вже оголосили близько п’яти тисяч помешкань у Маріуполі «безхазяйними».

Мова йде про квартири людей, які були змушені евакуюватися через війну. Замість продажу їх «націоналізують» — видають ордери на проживання росіянам, здебільшого силовикам.

«Ми вже бачимо нових мешканців — колишніх “вагнерівців” та інших. Це пряме викрадення приватної власності», — наголосив ексрадник міського голови.

Окрім масового заселення, росіяни вдаються до ще одного інструменту мародерства — блокування в’їзду українцям, які намагаються повернутись у власні оселі. За словами Андрющенка, все більше маріупольців отримують відмову у в’їзді до окупованого міста, якщо в них зареєстрована нерухомість.

«Через аеропорт Шереметьєво люди досі намагаються потрапити в Маріуполь, щоби бодай якось зберегти своє майно. Але ми маємо підтвердження: якщо є дані про зареєстровану нерухомість, їм просто забороняють в’їзд. Тобто це цілеспрямована політика», — підкреслив керівник Центру вивчення окупації.

Читайте також: Тигриця загризла працівника зоопарку в окупованому Маріуполі: деталі трагедії

РФ не лише цинічно знищує інфраструктуру та культурну спадщину Маріуполя, а й веде системну політику з витіснення місцевого населення та остаточного присвоєння їхньої власності.

Відзначимо, упродовж березня та квітня 2025 року росія значно посилила свою військову присутність у тимчасово окупованому Маріуполі, зосередивши зусилля на створенні нових військових об’єктів. Як стало відомо, в місті з’явилися дві нові військові бази — у Кальміуському та Лівобережному районах.

Зокрема, одна з них розміщена в північно-західній частині Кальміуського району. Друга база, яку аналітики називають логістичною, облаштована в районі житлового масиву "Східний" на Лівобережжі. Саме вона викликає найбільше занепокоєння.

ФОТО: з відкритих джерел